Kwietniowe Kino Konesera on-line

2021-04-12

Zmory i Dreszcze

Niestety, ze względu na rządowe obostrzenia znów nie możemy Was zaprosić na Kino Konesera do naszej sali widowiskowej. Wracamy więc z filmową propozycją on-line, w dodatku podwójną. W kwietniu proponujemy Wam dwa tytuły - "Zmory" oraz "Dreszcze" - w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. Filmy możecie obejrzeć BEZPŁATNIE. Będzie nam miło, jeśli po seansach zechcecie podzielić się refleksjami na temat tych obrazów. Recenzje możecie wysłać mailowo pisząc na adres mdkrawa@interia.pl lub przez nasz facebook'owy profil.

Wojciech MARCZEWSKI debiutował kinowo filmem Zmory. Obraz powstał na podstawie powieści Emila Zegadłowicza pod tym samym tytułem. Wydana w 1935 roku książka stała się od razu obiektem licznych ataków. Śmiałe sceny erotyczne, a także antyklerykalna i prolewicowa wymowa przysporzyły autorowi licznych wrogów. Wojciech Marczewski napisał do filmu tylko dialogi. Pisania scenariusza podjął się czeski dramaturg Pavel Hajny (autor scenariusza do Zaklętych rewirów). Reżyser dokonał jednak w scenariuszu wiele zmian, podopisywał nawet sceny, których nie ma w książce. Często są one reminiscencjami własnych przeżyć reżysera. W rezultacie film Marczewskiego dochowuje nie tyle wierności wątkowi, co nastrojowi powieści, starając się oddać niepokoje wieku dojrzewania wrażliwego chłopca.

Sam reżyser tak mówił o filmie w wywiadzie dla Małgorzaty Furdal:

"Chociaż 'Zmory' dzieją się na początku wieku, starałem się opowiadać tak, jakbym opowiadał o własnym życiu, o swoim dzieciństwie. Zależało mi na tym, żeby nie były odbierane jako film historyczny. To film zdecydowanie autobiograficzny, pod względem emocji, lęków, przeczuć i fascynacji." ("Kino" 1993, nr 10)

Film okrzyknięto jednym z najważniejszych debiutów w powojennym polskim kinie. Bardzo wysoko oceniony przez krytykę uzyskał wiele nagród, miedzy innymi Grand Prix na FPFF w Gdańsku.

OBEJRZYJ za darmo (klik w link):

ZMORY https://ninateka.pl/vod/fabula/zmory-wojciech-marczewski/

 

Dreszcze są opowieścią o świecie dziecięcej wyobraźni, uczuć i psychiki. Tak mówi o filmie sam reżyser w wywiadzie udzielonym Teresie Krywow: "Mój główny zamiar obraca się wokół potrzeby zrobienia utworu o dzieciństwie moim i moich rówieśników - z całym bagażem doświadczeń, jakie wiązały się z tym okresem." ("Ekran" 1981 nr 24)

Reżyser wyjątkowo skrupulatnie przeprowadza analizę systemu oddziaływania na młode umysły - moralnej deprawacji i sterowania ludzkimi postawami. W scenariuszu Marczewski wykorzystał własne przeżycia (aresztowanie ojca, pobyt na obozie harcerskim), lecz, jak sam stwierdził, fabuła jest bliższa fikcji niż realiom.

Dreszcze powstały w czasach solidarnościowego hurra-optymizmu i właśnie wtedy jego wymowa musiała niepokoić. Film ukazywał bowiem nieskończone możliwości samooszustwa, z którym nie potrafi sobie często poradzić nawet człowiek bardzo uczciwy. Film miał premierę 12 grudnia 1981 roku, a więc tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, co miało też niezwykłą wymowę.

OBEJRZYJ za darmo (klik w link):

DRESZCZE https://ninateka.pl/vod/fabula/dreszcze-wojciech-marczewski/

 

źródło: www.culture.pl/pl/tworca/wojciech-marczewski

Terminarz

2021-04-12 2021-04-30