#4 Rawianie i ich pasje


www.mdkrawa.pl

2021-06-02 Dodaj do kalendarza

Kobieta wielu pasji

Zapraszamy na czwartą odsłonę mini wystawy on-line wpisującej się w cykl "Rawianie i ich ART-pasje". 

BARBARA STRUTYŃSKA: Mam wiele zainteresowań i pasji. Oczywiście najważniejsza jest dla mnie rodzina, ale poza nią największą moją pasją jest muzyka poważna. Mszy h-moll
J.S. Bacha i jego dwunastu kantat, VIII-ej symfonii Schuberta, III-ej i VII Beethovena  mogę słuchać bez końca. To moje absolutne hity. Ale nie sposób wymienić wszystkiego, co mi się podoba. Uwielbiam też operę. Znam ich ponad 150. Niektóre widziałam tylko raz, inne po kilkanaście i ciągle nie mam ich dosyć.

Aczkolwiek dostęp do filharmonii i teatrów mam utrudniony, to mnie nie ogranicza, bowiem mam swoją płytotekę, ulubioną radiową „dwójkę” oraz telewizyjny francuski kanał z muzyką poważną. Szczególnie w II programie Polskiego Radia są takie utwory i takie wykonania, które wbijają w fotel i wymagają skupienia i uwagi. Jednakże nie można siedzieć bezczynnie pół dnia z uchem przy radiu. Żeby nie mieć poczucia winy, że marnuję czas, znalazłam zajęcie, które w słuchaniu nie przeszkadzają: pisanie i szydełkowanie.

Odbicie moich muzycznych pasji widać w napisanych przeze mnie scenariuszach przedstawień dla dzieci, które były publikowane w ogólnokrajowych czasopismach dla nauczycieli.

Napisałam też bardzo dużo wierszy – głównie dla dzieci, które wykorzystywałam prowadząc teatrzyk kukiełkowy oraz w dwóch książeczkach.

Nuda i bezczynność nie leżą w mojej naturze, więc robię też inne rzeczy. Jeśli chodzi o szydełkowanie, to osiągnęłam taki poziom wtajemniczenia, że nie muszę szukać nigdzie inspiracji. Pomysły rodzą się w mojej głowie. Umiałabym zrobić nawet pokrowiec na samochód.

Pewna studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na dyplom przygotowywała kolekcją damskiej bielizny. Poprosiła mnie, abym wykonała lekkie wdzianka, które częściowo osłonią modelki. Całość tak się spodobała komisji, że otrzymała zaproszenie na wystawę do Paryża.

Jednakże najwięcej pomysłów potrzebowałam do przygotowania autorskiej kolekcji mody hiszpańskiej, ponieważ zaproszona na VII Międzynarodowy Festiwal Flamenco w Łodzi. Pokaz odbył się w Pasażu Schillera i zgromadził tłumy. Był transmitowany w internecie. Podczas tego festiwalu miałam też wielką wystawę w Galerii Sztuki przy ul. Rewolucji 1905 r. w Łodzi. To też był wielki sukces. W Łodzi miałam też kilka innych wystaw. W Ogólnopolskim Konkursie Fabryki Nici „Ariadna” na serwetkę tematyczną zdobyłam I miejsce. Na stronie „Ariadny” moja serwetka była prezentowana kilka miesięcy.

Ale najwięcej wystaw miałam w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej.

Była też jedna przepięknie zaaranżowana przez plastyka wielka wystawa w Domu Kultury w Białej Rawskiej.

Dużą radość sprawiło mi spotkanie z uczniami I Gimnazjum w Rawie Mazowieckiej. Panie nauczycielki i ja byłyśmy zaskoczone uwagą i zainteresowaniem tych młodych ludzi. A warsztaty, które im zorganizowałam, sprawiły nam wiele przyjemności. Podobne zajęcia miałam w Białej Rawskiej. Było to spotkanie w świetlicy podczas ferii zimowych.

W różnych latach prowadziłam też warsztaty rękodzieła  dla dorosłych. Jedne były w Miejskim Domu Kultury , Drugie przy Bibliotece Powiatowej dla chętnych pań z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Było bardzo miło.

Jestem coraz starsza, ale moje pasje coraz większe. Do tego dochodzą jeszcze inne.

MDK Rawa Mazowiecka
www.mdkrawa.pl Rawa Mazowiecka 96-200
Barbara Strutyńska EventMovedOnline OnlineEventAttendanceMode