Kartka z kalendarza. Grudzień
Rawa Mazowiecka
2024-11-30
Dodaj do kalendarza
Rawa Mazowiecka #kartkazkalendarza
To nasz cykl związany z kalendarzem na 2024 rok, który wydaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka. Podkreśla on przypadający w tym roku jubileusz 40-lecia naszej placówki. W kalendarzu zebraliśmy zdjęcia prac wpisujących się w artystyczny projekt "Kolażowa Rawa". Co miesiąc opowiadamy Wam o jednym z 12 pięknych miejsc charakterystycznych dla naszego miasta. Przed Wami ostatnia kalendarzowa karta, ale zachęcamy także do oglądania i czytania wcześniejszych :)
GRUDZIEŃ: Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
Pracę wykonały: Magdalena Szczepaniak, Gabriela Szczepaniak i Natalia Górecka - uczennica Szkoły Podstawowej w Chodnowie (gm. Biała Rawska).
Największym kościołem w Rawie Mazowieckiej jest ufundowany przez braci Wołuckich w 1613 r. kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo były to budynki drewniane: kaplica i szkoła, następnie powstało murowane kolegium i drewniany kościół, a w 1730 r. ukończono budowę murowanego kościoła, który służy do dzisiaj. Kościół, jego wnętrze i wyposażenie są utrzymane w stylu barokowym.
Jednym z najciekawszych zabytków w tej świątyni jest gotycka chrzcielnica z końca XIV w. Godnymi uwagi są także naczynia liturgiczne z XVII-XIX w., ornaty sprzed 300 lat oraz pas słucki z XVIII w. Wszystkie są cennymi pamiątkami rawskiej świątyni.
W latach 2016-2019 kolegium jezuickie i świątynia zostały poddane gruntownej rewitalizacji. Dzieło rewitalizacji zabytkowych obiektów polegało na wykonaniu prac konserwatorskich i restauratorskich budynku kolegium oraz budynku kościoła wraz z dzwonnicą i zakupie wyposażenia w celu prowadzenia nowej działalności o charakterze kulturalnym. Generalny remont świątyni, wzbogacenie kolegium o nowe funkcje i przestrzenie sprawiły, że rawska świątynia jest nie tylko ważnym miejscem kultu religijnego, ale i ważnym centrum kulturalnym miasta.
W roku 2022 w sąsiedztwie zrewitalizowanego kolegium w miejscu niezagospodarowanego terenu zielonego powstał Ogród Dialogu. Głównym elementem ogrodu jest Droga Krzyżowa Narodu Polskiego składająca się z 15 kapliczek wykonanych z piaskowca i Krzyża Polski. Drugim ważnym elementem ogrodu jest Krąg Pokoju – miejsce duchowego wołania o pokój. W ogrodzie zainstalowane są ławki multimedialne, dzięki którym możemy poznać historię, posłuchać modlitw czy refleksyjnej muzyki. Ogród Dialogu jest miejscem, w którym są propagowane tradycje patriotyczne, religijne i ludowe związane z regionem oraz ekologia.
====================================================
KOLAŻOWA RAWA. W kwietniu 2023 roku Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zaproponował młodym artystom mieszkającym i uczącym się w naszym regionie udział w warsztatach plastycznych. Tematem było wykonanie dzieła metodą kolażu na podstawie fotografii wybranych, charakterystycznych obiektów i miejsc naszego miasta. Młodzież ze szkół podstawowych - nr 1, 2 i 4 z Rawy Mazowieckiej, szkoły w Kurzeszynie i Chodnowie oraz pracowni plastycznej MDK starała się odwzorować uwiecznione na fotografii piękno naszego miasta w nietypowej technice artystycznej, oddając oryginalność i autentyczność obiektów. Pomysłowość młodych artystów, różne rodzaje tkanin oraz materiałów zaowocowały pięknymi pracami, które prezentujemy w naszym kalendarzu na rok 2024.