Kartka z kalendarza. Kwiecień


Rawa Mazowiecka

2024-03-26 Dodaj do kalendarza

Rawa Mazowiecka #kartkazkalendarza

To nasz cykl związany z kalendarzem na 2024 rok, który wydaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka. Podkreśla on przypadający w tym roku jubileusz 40-lecia naszej placówki. W kalendarzu zebraliśmy zdjęcia prac wpisujących się w artystyczny projekt "Kolażowa Rawa". Co miesiąc opowiadamy Wam o jednym z 12 pięknych miejsc charakterystycznych dla naszego miasta. Zachęcamy do oglądania i czytania :)

KWIECIEŃ: Zamek Książąt Mazowieckich

Pracę wykonały: Blanka Przybylska, Oliwia Ziółkowska i Emilia Labzik, uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie Mazowieckiej

Rawski zamek wzniesiony został w II połowie XIV wieku jako najbardziej wysunięta na południowy- zachód warownia Mazowsza. Usytuowany w bagnistych widłach rzek Rawki i Rylki, na ważnym szlaku handlowym z Pomorza na Ruś.

Pełnił rolę drugiej obok Płocka, a okresowo również samodzielnej rezydencji książąt mazowieckich: Siemowita III, IV, V, Władysława I, II. Po wcieleniu Mazowsza do Korony stał się siedzibą starosty królewskiego i ośrodkiem administracji lokalnej.

Zniszczony w czasie pożaru w 1507 roku, został odbudowany w XVI w. Za sprawą króla Zygmunta Augusta od 1569 roku na zamku był przechowywany podatek kwarciany, odbierany ze starostw i królewszczyzn a przeznaczony na wojsko koronne (tzw. skarb kwarciany).

Od XVII wieku zamek chylił się ku ruinie. Zniszczeniom uległ ze strony wojsk szwedzkich w czasie „potopu”. Częściowa odbudowa w latach 1766-1789 przez starostę rawskiego Franciszka Lanckorońskiego nie powstrzymała procesu upadku. Celowe jego zniszczenie, zapoczątkowane w 1794 roku w czasie wojny polsko- rosyjskiej, kontynuowali Prusacy. Pozostawiona w całości wieża uległa zniszczeniu wskutek uderzenia pioruna w 1859 roku. Po II wojnie światowej rozpoczęto prace konserwatorskie. W latach 1954-1958 odsłonięto zarys fundamentów, zrekonstruowano fragment murów kurtynowych i ośmioboczną basztę, w której prezentowane są ekspozycje archeologiczne i historyczne.

Zamek w Rawie jest jednym z najdoskonalszych w Polsce przykładów typu regularnego z wieżą narożną. Obecnie w baszcie prezentowana jest ekspozycja pt. „Dzieje Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej na tle historii miasta i regionu”.

Warto wiedzieć, że Baszta Zamku Książąt Mazowieckich w okresie letnim (czerwiec-wrzesień) udostępniana jest zwiedzającym w każdy weekend. Więcej o historii najbardziej rozpoznawalnego zabytku Rawy przeczytacie na stronie Muzeum Ziemi Rawskiej, które ma basztę pod opieką. 

====================================================

KOLAŻOWA RAWA. W kwietniu 2023 roku Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zaproponował młodym artystom mieszkającym i uczącym się w naszym regionie udział w warsztatach plastycznych. Tematem było wykonanie dzieła metodą kolażu na podstawie fotografii wybranych, charakterystycznych obiektów i miejsc naszego miasta. Młodzież ze szkół podstawowych - nr 1, 2 i 4 z Rawy Mazowieckiej, szkoły w Kurzeszynie i Chodnowie oraz pracowni plastycznej MDK starała się odwzorować uwiecznione na fotografii piękno naszego miasta w nietypowej technice artystycznej, oddając oryginalność i autentyczność obiektów. Pomysłowość młodych artystów, różne rodzaje tkanin oraz materiałów zaowocowały pięknymi pracami, które prezentujemy w naszym kalendarzu na rok 2024. 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/mdkrawa/ftp/2017/wp-content/themes/mdkrawa/functions.php on line 756

MDK Rawa Mazowiecka
Rawa Mazowiecka Rawa Mazowiecka 96-200
EventScheduled OfflineEventAttendanceMode