Kartka z kalendarza. Luty


Rawa Mazowiecka

2024-01-30 Dodaj do kalendarza

Rawa Mazowiecka #kartkazkalendarza

To nasz cykl związany z kalendarzem na 2024 rok, który wydaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka. Podkreśla on przypadający w tym roku jubileusz 40-lecia naszej placówki. W kalendarzu zebraliśmy zdjęcia prac wpisujących się w artystyczny projekt "Kolażowa Rawa". Co miesiąc opowiadamy Wam o jednym z 12 pięknych miejsc charakterystycznych dla naszego miasta. Zachęcamy do oglądania i czytania :)

LUTY: Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej 

Pracę wykonały: Luiza Kucharska, Pola Kamińska i Zuzanna Fijałkowska, uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej

Pierwsze inicjatywy zmierzające do powołania w Rawie muzeum sięgają początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Istniejące od 1961 r. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Rawskiej podjęło działania zmierzające do utworzenia placówki gromadzącej materialne i niematerialne dziedzictwo ziemi rawskiej, podejmującej badania nad dziejami regionu, szczególnie w kontekście miejscowej tradycji, sztuki i twórczości ludowej.

Uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Rawskiej miało miejsce 22 lipca 1966 roku. 5 listopada 1981 roku MZR na swoją główną siedzibę otrzymało willę przy ulicy Łowickiej 26, gdzie mieści się do dziś. Jest to willa z 1930 r. wybudowana dla dyrektora Rawskiego Syndykatu Rolniczego – Tadeusza Frankiewicza. Prace adaptacyjne trwały ponad 2 lata. Uroczyste otwarcie wyremontowanych pomieszczeń muzealnych nastąpiło 19 grudnia 1984 roku dwiema wystawami stałymi: „Salonik babuni z przełomu XIX i XX wieku” i „Tradycyjna izba chłopska regionu rawskiego” oraz wystawą czasową poświęconą twórczości uznanego rzeźbiarza ludowego, Mieczysława Żeglińskiego.

Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się blisko 6000 eksponatów, zgromadzonych w pięciu działach: archeologii, etnografii, historii, numizmatyki i sztuki.

Muzeum Ziemi Rawskiej w minionym półwieczu kierowali:
- mgr Bogusław Abramek – archeolog /1965 - 1966/
- mgr Jerzy Augustyniak - archeolog /1966 – 1969/
- mgr Piotr Zaręba - archeolog /1969 – 1973/
- mgr Marian Rożej - historyk /1973 – 1976/
- mgr Stanisław Karnowski - historyk /1976 – 1985/
- dr Henryk Wiklak - archeolog /1985 – 1990/
- mgr Joanna Sienkiewicz - etnograf /1990 – 2000/
- Maria Dzika - kierownik administracji, p.o. dyrektora /2000 – 2003/
- mgr Ireneusz Błądek – politolog /2003 – 2015/.
Obecnie dyrektorem muzeum jest dr Marcin Broniarczyk – historyk.

Pełną historię Muzeum Ziemi Rawskiej poznacie zaglądając na oficjalną stronę placówki www.muzeumrawa.pl.

====================================================

KOLAŻOWA RAWA. W kwietniu 2023 roku Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zaproponował młodym artystom mieszkającym i uczącym się w naszym regionie udział w warsztatach plastycznych. Tematem było wykonanie dzieła metodą kolażu na podstawie fotografii wybranych, charakterystycznych obiektów i miejsc naszego miasta. Młodzież ze szkół podstawowych - nr 1, 2 i 4 z Rawy Mazowieckiej, szkoły w Kurzeszynie i Chodnowie oraz pracowni plastycznej MDK starała się odwzorować uwiecznione na fotografii piękno naszego miasta w nietypowej technice artystycznej, oddając oryginalność i autentyczność obiektów. Pomysłowość młodych artystów, różne rodzaje tkanin oraz materiałów zaowocowały pięknymi pracami, które prezentujemy w naszym kalendarzu na rok 2024. 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/mdkrawa/ftp/2017/wp-content/themes/mdkrawa/functions.php on line 756

MDK Rawa Mazowiecka
Rawa Mazowiecka Rawa Mazowiecka 96-200
EventScheduled OfflineEventAttendanceMode