Kartka z kalendarza. Marzec


Rawa Mazowiecka

2024-02-29 Dodaj do kalendarza

Rawa Mazowiecka #kartkazkalendarza

To nasz cykl związany z kalendarzem na 2024 rok, który wydaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka. Podkreśla on przypadający w tym roku jubileusz 40-lecia naszej placówki. W kalendarzu zebraliśmy zdjęcia prac wpisujących się w artystyczny projekt "Kolażowa Rawa". Co miesiąc opowiadamy Wam o jednym z 12 pięknych miejsc charakterystycznych dla naszego miasta. Zachęcamy do oglądania i czytania :)

MARZEC: Wieża strażacka

Pracę wykonały: Laura Krupa, Wiktoria Magiera i Zuzanna Machnica, uczennice Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawie Mazowieckiej

Dom społeczny (obecna siedziba OSP Rawa przy Placu Wolności) zwany również ludowym powstał ku upamiętnieniu 10-lecia odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie. Miasto przystąpiło do budowy gmachu w drugiej połowie marca 1930 roku. Jak podaje wydana w tymże roku "Kronika miejscowa" - w budynku tym zaplanowano pomieszczone na parterze rekwizyta straży pożarnej, poczekalnię dla pasażerów na autobusy, lokalne na sklepy, na I zaś piętrze sale dla przedstawień teatralnych, zebrań itp. Miastu została udzielona na ten cel pożyczka w wysokości 25 tys. zł przez Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych od ognia. 

Wieża strażacka została wybudowana w 1947 roku. Dawniej służyła jako suszarnia węży strażackich (wewnątrz ma 35 metrów wysokości) oraz do celów obserwacyjnych - dyżurujący na niej strażak obserwował czy w okolicy nie wybuchł pożar /źródło: tabliczka na budynku OSP Rawa/.

W 2020 roku OSP Rawa Mazowiecka dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym wyremontowała taras widokowy mocno nadszarpnięty zębem czasu. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nadal nie jest on dostępny dla turystów. 

Warto wspomnieć, że przed powstaniem wieży, która dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie naszego miasta, jej funkcję pełniła inna, drewniana, stojąca niedaleko cmentarza. 

====================================================

KOLAŻOWA RAWA. W kwietniu 2023 roku Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zaproponował młodym artystom mieszkającym i uczącym się w naszym regionie udział w warsztatach plastycznych. Tematem było wykonanie dzieła metodą kolażu na podstawie fotografii wybranych, charakterystycznych obiektów i miejsc naszego miasta. Młodzież ze szkół podstawowych - nr 1, 2 i 4 z Rawy Mazowieckiej, szkoły w Kurzeszynie i Chodnowie oraz pracowni plastycznej MDK starała się odwzorować uwiecznione na fotografii piękno naszego miasta w nietypowej technice artystycznej, oddając oryginalność i autentyczność obiektów. Pomysłowość młodych artystów, różne rodzaje tkanin oraz materiałów zaowocowały pięknymi pracami, które prezentujemy w naszym kalendarzu na rok 2024. 


Warning: A non-numeric value encountered in /home/mdkrawa/ftp/2017/wp-content/themes/mdkrawa/functions.php on line 756

MDK Rawa Mazowiecka
Rawa Mazowiecka Rawa Mazowiecka 96-200
EventScheduled OfflineEventAttendanceMode