Kartka z kalendarza. Październik
Rawa Mazowiecka
2024-09-30
Dodaj do kalendarza
Rawa Mazowiecka #kartkazkalendarza
To nasz cykl związany z kalendarzem na 2024 rok, który wydaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka. Podkreśla on przypadający w tym roku jubileusz 40-lecia naszej placówki. W kalendarzu zebraliśmy zdjęcia prac wpisujących się w artystyczny projekt "Kolażowa Rawa". Co miesiąc opowiadamy Wam o jednym z 12 pięknych miejsc charakterystycznych dla naszego miasta. Zachęcamy do oglądania i czytania :)
PAŹDZIERNIK: Stacja kolei wąskotorowej
Pracę wykonały: Natalia Głuszcz, Zofia Ozimecka, Aleksandra Szostak, Maciej Łazowski - pracownia plastyczna MDK.
Wybudowana podczas pierwszej wojny światowej przez wojska niemieckie zabytkowa Rogowska Kolej Wąskotorowa jest kolejną atrakcją turystyczną Rawy Mazowieckiej. 48-kilometrowa trasa z Rogowa do Białej Rawskiej (przebiegająca przez Rawę) prowadzi przez urokliwe zakątki województwa łódzkiego. Aktualnie, do odwołania, ze względów bezpieczeństwa kolej zawiesiła przejazdy między Rawą Mazowiecką a Białą Rawską.
W dwóch miejscowościach warto zatrzymać się na dłużej - Przystanek w Boguszycach jest okazją do zwiedzenia modrzewiowego kościółka z XVI w., natomiast w Jeżowie można odpocząć przy ognisku, posilając się pieczonymi kiełbaskami. Dworzec Kolei Wąskotorowej w Rawie Mazowieckiej (prezentowany na kolażu) wzniesiony został w 1922 r. Wraz z nitowanym mostem przerzuconym przez Rawkę, a wybudowanym w 1928 r. (w miejscu wcześniejszej konstrukcji drewnianej) i infrastrukturą kolejową znajduje się pod ochroną konserwatorską.
Rogowską Koleją opiekuje się dziś Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych www.fpkw.pl.
====================================================
KOLAŻOWA RAWA. W kwietniu 2023 roku Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zaproponował młodym artystom mieszkającym i uczącym się w naszym regionie udział w warsztatach plastycznych. Tematem było wykonanie dzieła metodą kolażu na podstawie fotografii wybranych, charakterystycznych obiektów i miejsc naszego miasta. Młodzież ze szkół podstawowych - nr 1, 2 i 4 z Rawy Mazowieckiej, szkoły w Kurzeszynie i Chodnowie oraz pracowni plastycznej MDK starała się odwzorować uwiecznione na fotografii piękno naszego miasta w nietypowej technice artystycznej, oddając oryginalność i autentyczność obiektów. Pomysłowość młodych artystów, różne rodzaje tkanin oraz materiałów zaowocowały pięknymi pracami, które prezentujemy w naszym kalendarzu na rok 2024.