Kartka z kalendarza. Sierpień
Rawa Mazowiecka
2024-08-01
Dodaj do kalendarza
Rawa Mazowiecka #kartkazkalendarza
To nasz cykl związany z kalendarzem na 2024 rok, który wydaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka. Podkreśla on przypadający w tym roku jubileusz 40-lecia naszej placówki. W kalendarzu zebraliśmy zdjęcia prac wpisujących się w artystyczny projekt "Kolażowa Rawa". Co miesiąc opowiadamy Wam o jednym z 12 pięknych miejsc charakterystycznych dla naszego miasta. Zachęcamy do oglądania i czytania :)
SIERPIEŃ: Kościół św. Ducha
Pracę wykonały: Hanna Kieszek, Nadia Kuziemska, Milena Czech - uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej.
Kościół św. Ducha został wzniesiony ok. 1374 r. Jego fundatorem był mieszczanin rawski Mikołaj Paczotka. Kościół przekazano benedyktynom płockim. Obok wybudowano szpital.
Na początku XIX w. w Rawie i okolicach osiedliła się liczna grupa ludności wyznania luterańskiego (głównie tkaczy). Rada parafialna zwróciła się do władz miasta o przekazanie zrujnowanego budynku kościoła św. Ducha na potrzeby społeczności ewangelickiej. W 1827 r. nastąpiło przekazanie świątyni. Zrujnowany kościół odbudowano w 1829 r. Obok kościoła wzniesiono drewnianą plebanię. Oba budynki zostały zniszczone w trakcie I wojny światowej. Remont nastąpił na początku lat 30 XX w. W jego trakcie wybudowano m.in. nową wieżę kościelną. Kolejne zniszczenia nastąpiły w skutek bombardowania w 1945 roku. Prace remontowe zakończyły się w 1962 r.
Ze szczegółową historią kościoła św. Ducha, jak i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej możecie się zapoznać zaglądając na stronę www.rawa.luteranie.eu.
====================================================
KOLAŻOWA RAWA. W kwietniu 2023 roku Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej zaproponował młodym artystom mieszkającym i uczącym się w naszym regionie udział w warsztatach plastycznych. Tematem było wykonanie dzieła metodą kolażu na podstawie fotografii wybranych, charakterystycznych obiektów i miejsc naszego miasta. Młodzież ze szkół podstawowych - nr 1, 2 i 4 z Rawy Mazowieckiej, szkoły w Kurzeszynie i Chodnowie oraz pracowni plastycznej MDK starała się odwzorować uwiecznione na fotografii piękno naszego miasta w nietypowej technice artystycznej, oddając oryginalność i autentyczność obiektów. Pomysłowość młodych artystów, różne rodzaje tkanin oraz materiałów zaowocowały pięknymi pracami, które prezentujemy w naszym kalendarzu na rok 2024.