Koncert Chopinowski

2018-10-23 Dodaj do kalendarza

Marek DREWNOWSKI

Pianista, dyrygent, pedagog; międzynarodową sławę zyskał, gdy Leonard Bernstein – po wysłuchaniu w nowojorskim radiu jego nagrania sonat Domenica Scarlattiego – zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną na Festiwalu Tanglewood w 1985 roku.

Drewnowski występował w najbardziej renomowanych i prestiżowych salach koncertowych w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Afryce, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Na specjalne życzenie L. Bernsteina grał pod jego batutą ponownie w 1989 roku, w Warszawie, podczas specjalnego koncertu z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie zgromadziło innych znanych na całym świecie artystów, takich jak Barbara Hendricks, Herman Prey i Liv Ullmann; było transmitowane przez stacje telewizyjne na całym świecie.

W dorobku fonograficznym Marka Drewnowskiego znajduje się najwięcej nagrań z muzyką Fryderyka Chopina, początek to seria płyt chopinowskich (Tonpress); artysta nagrał oba koncerty fortepianowe Chopina w wersji kameralnej (które przywrócił również estradom koncertowym), dwie płyty z oboma koncertami Chopina w wersji na kwintet z zespołem The Chopin Soloists (Beloved) i w wersji na orkiestrę kameralną z The Chopin Soloists Ensemble (Exton). Dla NVC Arts w Londynie dokonał rejestracji na wideo obu koncertów fortepianowych i 19 walców Chopina. W 2010 roku na rynku muzycznym ukazały się płyty pianisty: Bisy z szafy (Harmusica / Fundacja im. Józefa Hofmanna), Bisy Marka Drewnowskiego (Harmusica / Fundacja im. Józefa Hofmanna), Bisy Chopinowskie (ChopinStore) oraz dwa tytuły wydane przez wytwórnię Warner Bros: Chopin Celebration – z koncertami Chopina oraz walcami, nagranie DVD z pałacu w Łańcucie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyr. Antoniego Wita oraz Walce Chopina na CD.

Nagrał też sonaty Scarlattiego (Tonpress), koncerty fortepianowe Carla Marii von Webera (Frequenz, Arte), II Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana, IV Symfonię „Koncertującą” Karola Szymanowskiego i inne. Od 2007 roku artysta jest zaangażowany w szwajcarsko-polski projekt (Harmusica / Fundacja im. Józefa Hofmanna) – nagrywa w nim wszystkie dzieła Fryderyka Chopina, z czego do 2018 r. ukazało się już osiem płyt: Koncerty, Walce, Preludia, Wariacje, Mazurki 1, Sonaty, Etiudy, Ballady.

Marek Drewnowski jest prezesem i założycielem Fundacji im. Józefa Hofmanna. Programy edukacyjne fundacji obejmują kursy muzyczne i konkursy dla młodych pianistów, a także koncerty i stypendia. W ramach działalności Fundacji Drewnowski nagrała dwie płyty: 2. i 4. koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena oraz oba koncerty fortepianowe w wersji kameralnej Fryderyka Chopina.

Artysta znany jest również z niezwykłych umiejętności dyrygenta. Był założycielem i kierownikiem orkiestry The Chopin Soloist oraz dyrektorem festiwali im. Józefa Hofmanna i Ignacego Jana Paderewskiego. Brał udział w licznych projektach filmowych, m.in. pojawił się jako Fryderyk Chopin w filmie Koncert Chopina Krzysztofa Zanussiego, nagrał muzykę Chopina do filmu Oczarowanie Fryderyka Izabeli Cywińskiej z 1999 r., napisał scenariusz filmu fabularnego o Ignacym Janie Paderewskim (w opracowaniu). W listopadzie 2017 r. odbyła się premiera słuchowiska radiowego Dał Nam Niepodległą – Ignacy Jan Paderewski do którego napisał scenariusz, było to słuchowisko transmitowane na żywo (ze sceny) przez Polskie Radio – Radio dla Ciebie.

Za prawykonanie Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 1991 r., otrzymał prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM) – „Orfeusz”. W 2010 r. Drewnowski otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodę „Paszport Chopina” przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa Chopina. W 2016 roku otrzymał tytuł profesora z rąk Prezydenta Polski. W 2017 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

MDK Rawa Mazowiecka
MDK Rawa Mazowiecka Rawa Mazowiecka 96-200
EventScheduled OfflineEventAttendanceMode