Modlitwa dziewicy przed rawską farą


Plac Piłsudskiego przed rawską farą

2023-05-24 Dodaj do kalendarza

Tekla Bądarzewska i jej świat

Spędź z nami niedzielne popołudnie. Zapraszamy na Plac Piłsudskiego na wyjątkowy koncert. "Modlitwa dziewicy" uznawana jest za pierwszy światowy przebój. Niezwykle popularna w Japonii, tym razem zabrzmi w samym sercu Rawy Mazowieckiej. 

NIEDZIELA, 4 czerwca, godz. 16:30

Plac Piłsudskiego przed rawską farą (w przypadku niepogody koncert odbędzie się w świątyni)

Koncert realizowany jest w ramach wniosku Budżetu Obywatelskiego Miasta Rawa Mazowiecka na 2023 rok 

„Modlitwa dziewicy” wydana została 14 kwietnia 1851 roku. Jej autorką jest Tekla Bądarzewska.

Jeszcze za życia kompozytorki w połowie XIX w. „Modlitwa dziewicy” zdobyła niespotykaną na świecie popularność. Kopie jej zapisów nutowych rozeszły się w nakładzie przekraczającym 1 milion egzemplarzy! W wersji oryginalnej na fortepian utwór został wydany przez 114 różnych, w tym najważniejszych na świecie wydawców w Europie, Ameryce i Australii. "Modlitwa" uznawana jest za pierwszy przebój światowy. Jest bardzo popularna w Japonii, do tego stopnia, że potrafi ją zanucić każde japońskie dziecko! Pozostałe kompozycje Bądarzewskiej popadły w zapomnienie. Co ciekawe, sylwetka i twórczość Tekli Bądarzewskiej odkryta przez dr Beatę Michalec zainspirowała w Japonii pana Yukihisę Miyaymę, który przez ostatnie 30 lat odnalazł kopie zapisów nutowych kilkunastu utworów skomponowanych przez Bądarzewską i zupełnie nieznanych szerszej publiczności. Znalazł je w Warszawie, Moskwie, Sztokholmie i w British
Library w Londynie.

W programie koncertu usłyszymy dzieła Tekli Bądarzewskiej zaaranżowane na fortepian, fidele kolanowe i flet. Usłyszymy też kilka utworów ludowych, które nawiązują do melodii brzmiących w działach kompozytorki. Tekla Bądarzewska, podobnie jak wielu innych kompozytorów jej epoki stworzyła Mazurki odwołujące się do muzyki tradycyjnej. W wielu jej utworach słyszymy echo naszego hymnu narodowego. Takie były realia czasów w których żyła, będących udziałem Fryderyka Chopina i wielu innych Polaków.

Artyści:
- Joanna Maklakiewicz- fortepian
- Maria Pomianowska- fidele kolanowe, opracowanie muzyki
- Katarzyna Gacek-Duda- flety

MDK Rawa Mazowiecka
Plac Piłsudskiego przed rawską farą Rawa Mazowiecka 96-200
Tekla Bądarzewska EventScheduled OfflineEventAttendanceMode