Przemek Konefał. Pamiętamy...


hol wystawowy MDK

2022-01-24 Dodaj do kalendarza

To będzie wystawa wyjątkowych fotografii 

Przemysław Konefał. Młody, zdolny, pełen pasji fotograf. Minął już rok od momentu, gdy go pożegnaliśmy. Stanowczo zbyt wcześnie... Przyjdźcie powspominać i zobaczyć najlepsze zdjęcia rawianina. 

piątek, 4 lutego, godz. 19:00, hol wystawowy na pierwszym piętrze 

Z naszą placówką Przemek (ur. 1981 r.) związany był od najmłodszych lat. To właśnie w MDK-u stawiał swoje pierwsze kroki w świecie fotografii. Na zajęciach koła fotograficznego, pod okiem Władysława Korzeniowskiego opanował podstawy warsztatowe. Po maturze rozwinął swoją pasję studiując na łódzkiej "filmówce". Przemek wybrał Wydział Produkcji Filmowej i Telewizyjnej oraz Wydział Operatorski PWSFtviT. Dyplom obronił na Wydziale Operatorskim - specjalność Fotografia. 

Konefała pasjonowała fotografia analogowa. To właśnie analogowymi technikami fotograficznymi posługiwał się najczęściej. Inspirowało go malarstwo konceptualne - od baroku do współczesności. Chętnie eksperymentował z technikami fotograficznymi popularnymi w XIX wieku, jak np. ocierającą się o alchemię fotografią kolodionową. Wymaga ona naświetlania na jeszcze mokrej warstwie kolodionu, która utrzymuje czułość maksymalnie kilka minut. W tym czasie należy dokonać naświetlenia, a następnie szybko wywołać wilgotną jeszcze płytę. Proces ten jest mocno nieprzewidywalny, ponieważ każda płytka poddana jest indywidualnej obróbce i stanowi jedyny, unikalny egzemplarz. 

W fotograficznym dorobku rawianina są także prace wykonane w technice platynotypii. Ta z kolei technika polega na poddawaniu odbitki fotograficznej solami platyny, w wyniku czego srebro z obrazu jest wypierane metalem szlachetniejszym, jakim jest platyna. W konsekwencji fotografia zmienia nie tylko swoją wizualną stronę, ale również trwałość odbitki, która zwiększa się do kilkuset lat. 

Zdobytą wiedzą Przemek chętnie dzielił się z młodzieżą. Bardzo to lubił. Prowadził zajęcia z fotografii m.in. w Rawie Mazowieckiej i Milanówku. Przez kilka lat współpracował z Iwoną Wojewodą. Jego fotografie były dla niej inspiracją do malarskich poszukiwań i powstania cyklu rysunków piórkiem i tuszem. 

Przemysław Konefał był laureatem wielu prestiżowych nagród w dziedzinie fotografii. Jego prace były pokazywane na wystawach grupowych i indywidualnych, m.in. w Łodzi, Warszawie, Gdyni, Białymstoku, Pacanowie, Żarach. Kilkukrotnie mieliśmy także przyjemność prezentować je w naszym MDK-u. Po raz ostatni, w styczniu ubiegłego roku - ku pamięci - była to wystawa on-line prezentująca zdjęcia wykonane na terenie Rawy Mazowieckiej.  

MDK Rawa Mazowiecka
hol wystawowy MDK Rawa Mazowiecka 96-200
Przemysław Konefał EventScheduled OfflineEventAttendanceMode