Teatr Klasyki Polskiej: Ambasador


sala widowiskowa MDK

2024-04-25 Dodaj do kalendarza

„Ludźmi rządzą namiętności, więc żeby rządzić ludźmi, trzeba rządzić ich namiętnościami”

Ambasador rozgości się na rawskiej scenie

Absurdalny humor połączony z poważną refleksją nad kondycją współczesnego świata. Komizm przeplatający się z tragizmem, banał ze wzniosłością, farsa z dramatem. Oto „Ambasador” Sławomira Mrożka w reżyserii Jarosława Gajewskiego. Kolejny spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Klasyki Polskiej zobaczycie na naszej scenie już na początku czerwca!

TEATR KLASYKI POLSKIEJ: Ambasador

piątek, 7 czerwca, godz. 19:00

Bilety w cenie 60 zł dostępne są w kasie MDK, a także on-line na platformie www.biletyna.pl

Dramat powstał w latach osiemdziesiątych XX wieku. Jego akcja, chociaż w sposób oczywisty nawiązuje do panujących wówczas realiów politycznych – zimnej wojny – porusza dylematy i problemy jednakowo ważne i palące dla każdego czasu. Tytułowy bohater sztuki musi zmierzyć się z nieodwracalnymi zmianami w swoim w idealnie dotąd uporządkowanym życiu – odejściem żony, ale przede wszystkim utratą państwa, stanowiącego fundament jego egzystencji.

„Ambasador” Sławomira Mrożka ma w sobie wszystko, co najlepsze w twórczości pisarza. Jego dowcip jest niewątpliwie zabawny, ale nie beztroski, wywołuje śmiech i niepokój zarazem, odpręża i zmusza do myślenia. Warto się w ten żart uważnie wsłuchać, by wśród wywoływanego przez niego, szczerego chichotu, wychwycić
śmiertelnie poważne tony.

„Jestem przeciw wszystkiemu i dlatego tak mi trudno” – wyznał w „Uwagach osobistych” Mrożek, który jak nikt inny potrafił „trzymać rękę na pulsie wydarzeń”„obnażać trochę ran społecznych”. Jego teksty sięgają głęboko, trafiają bezbłędnie, często boleśnie.

W sierpniu 2023 roku minęło 10 lat od śmierci pisarza. Mając na uwadze ogromną spuściznę autora, twórcy zdecydowali się sięgnąć po utwór, zawierający w sobie uniwersalne wartości, tak kluczowe dla jego twórczości – szacunek do samego siebie, honor i wierność ideałom. Dzięki interpretacji reżysera i doskonałej grze aktorskiej spektakl zabiera widza w niezwykłą podróż – podróż w głąb siebie, gdyż błyskotliwy humor Mrożka nie tylko bawi, ale przede wszystkim skłania do refleksji.

Spektakl miał swoją premierę 28 października 2023 roku w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Obsada:

Andrzej Mastalerz - AMBASADOR
Małgorzata Mikołajczak - AMELIE
Maciej Wyczański - OTELLO
Dariusz Kowalski - CZŁOWIEK
Bartosz Turzyński - PEŁNOMOCNIK

Reżyseria Jarosław Gajewski
Dramaturgia Antoni Winch
Scenografia Marek Chowaniec
Kostiumy Aleksandra Reda
Współpraca reżyserska Michał Świechowski

Czas trwania: 2 godziny (z przerwą). Prosimy gości o punktualne przybycie!

MDK Rawa Mazowiecka
sala widowiskowa MDK Rawa Mazowiecka 96-200
Sławomir Mrożek EventScheduled OfflineEventAttendanceMode