UWOLNIJ UMYSŁ. Bezpłatne warsztaty dla dorosłych


sala konferencyjna MDK

2024-04-29 Dodaj do kalendarza

Tematy naukowe bliskie codziennemu życiu

Zapraszamy na bezpłatne prelekcje i warsztaty prowadzone przez doświadczonych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkania będą realizowane w ramach projektu "Uwolnij Umysł" - akademia dla społeczeństwa, społeczność dla akademii i są skierowane do osób dorosłych.

Głównym celem projektu „Uwolnij umysł” – akademia dla społeczeństwa, społeczność dla akademii jest organizacja różnych wydarzeń, podczas których wykwalifikowana kadra, w przystępny sposób pokaże przydatność wiedzy naukowej z zakresu nauk społecznych (psychologia, socjologia) oraz matematyczno-przyrodniczych. Działania te są kierowane do dzieci ze szkół podstawowych, ich rodziców i opiekunów oraz wszystkich chętnych członków lokalnych społeczności. Organizatorom zależy, aby ich przekaz trafił do osób w różnym wieku, przedstawicieli różnych pokoleń.

W naszym Domu Kultury odbędą się BEZPŁATNE warsztaty DLA DOROSŁYCH:

--> 13.05.2024 r. blok socjologiczno-psychologiczny 
--> 23.05.2024 r. blok przyrodniczy (dotyczący badań populacyjnych)

"Chcemy w miłej atmosferze, z otwartością porozmawiać na tematy naukowe, podzielić się naszą wiedzą, ale także jesteśmy otwarci na Państwa sugestie, pytania, a być może obawy, jakie niesie rozwój nauki. Każdy słuchacz jest dla nas ważny, ponieważ zależy nam na dialogu - a w tym przypadku - im nas więcej, tym lepiej" - zachęcają organizatorzy.  

Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do badań populacyjnych, czyli badań obejmujących dużą liczbę osób, często trwających wiele lat. Wyniki takich badań są bardzo ważne w kontekście chociażby zdrowia publicznego, zdrowia nas samych i zdrowia przyszłych pokoleń. O takich właśnie badaniach, a także jaką rolę może odegrać w nich każdy z nas, chcielibyśmy porozmawiać w ramach wykładów z bloku przyrodniczego. W tym miejscu poruszymy również aspekty zbierania i biobankowania materiału biologicznego. Jakkie płyną z tego korzyści, jakie mogą pojawiać się obawy? Jesteśmy ciekawi Państwa spostrzeżeń i chętnie odpowiemy na nurtujące Państwa pytania.

Ponadto chcielibyśmy zaoferować wiedzę i narzędzia, które mogą pozytywnie wpłynąć na niektóre aspekty codziennego życia naszych słuchaczy. Czasem mała zmiana w nas samych może przynieść wiele dobrego. Stąd, w ramach bloku socjologiczno-psychologicznego, proponujemy wykłady połączone z warsztatami, poruszające tematy takie, jak rozpoznawanie własnej roli w grupie, sposoby lepszej komunikacji z innymi, a także jak priorytetyzować zadania, aby łatwiej osiągać cele w życiu. Porozmawiamy także o rozpoznawaniu emocji, co jak wiemy, nie zawsze jest rzeczą łatwą, ale często niezbędną w budowaniu zdrowych relacji. Pokażemy także ciekawe ćwiczenia pamięciowe, które ułatwią zapamiętywanie i koncentrację - to czego w obecnym pędzie życia często może nam brakować. Opowiemy również o samych procesach uczenia na przykładzie procesu wychowania.

Projektem objętych jest 5 lokalizacji: Rawa Mazowiecka, gmina Parzęczew, Smardzewice, gmina Aleksandrów Łódzki oraz Łódź. W każdej z tych lokalizacji wykładowcy spotkają się ze słuchaczami w trzech semestrach szkolnych, oferując w każdym semestrze dwa bloki tematyczne. Pierwsze spotkania zaczynają się w II semestrze 2024 roku, a ostatnie w II semestrze 2025 roku.

"Mamy nadzieje, że spotkania te wniosą kolejne cegiełki w rozwój osobisty słuchaczy, jak również, rzucą nowe spojrzenie na badania naukowe i ich wyniki, od których nierzadko zależy jakość naszego życia" - podkreślają koordynatorzy projektu.

 

Całkowity budżet projektu: 372 117,50 zł

Wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa: 295 542,50 zł

Projekt realizuje Pracownia Biobank. Jest to jednostka naukowa Uniwersytetu Łódzkiego zajmująca się zagadnieniami biologii molekularnej i genetyki oraz pobieraniem, gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem materiału biologicznego.

sala konferencyjna MDK Rawa Mazowiecka 96-200
Pracownia Biobank EventScheduled OfflineEventAttendanceMode