W hołdzie Fryderykowi Chopinowi


sala widowiskowa MDK

2016-10-20 Dodaj do kalendarza

Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina
w Łodzi oraz Miejski Dom Kultury zapraszają na kolejny Koncert Chopinowski pod honorowym patronatem burmistrza miasta Rawa Mazowiecka pana Dariusza Misztala.
W czwartek, 20 października 2016 r. godz.18;
z recitalem fortepianowym wystąpi polski pianista prof. Marek Drewnowski.
Koncert organizowany jest z okazji kolejnej rocznicy śmierci Fryderyka Chopina (zm. 17 X 1849) oraz z okazji:
- 70-lecia Marka Drewnowskiego;
- 60-lecia jego pracy artystycznej.
W programie utwory Fryderyka Chopina:
nokturny, etiudy, walce, mazurki, sześć pieśni F. Chopina w opracowaniu F. Liszta

Bilety na koncert w cenie 10 zł do zakupu w kasie MDK

Patronat medialny:
TVP Łódź, Radio Łódź, „Dziennik Łódzki", „Kultura i Biznes" „Głos Rawy Mazowieckiej i okolicy", erawa.pl, kochamRawe.pl, Radio Victoria.

Marek Drewnowski, pianista i dyrygent, urodził się w 1946 r. w Kołobrzegu, związany przez długie lata z Łodzią, mieszka w pałacu Dylew k. Nowego Miasta, zaprojektowanym w latach 20. XX w. przez rawskiego architekta Konrada Kłosa.
Studia pianistyczne odbywał w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. Po śmierci profesora Drzewieckiego, kontynuował studia u profesora Jana Hoffmana w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda wręczył mu tytuł profesora.
Nagranie dwunastu sonat Domenico Scarlattiego w 1975 roku otworzyło artyście drogę do kariery międzynarodowej. Leonard Bernstein, po przypadkowym wysłuchaniu tego nagrania w radiu nowojorskim, zaprosił Marka Drewnowskiego na festiwal do Tanglewood, gdzie Drewnowski wystąpił z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Bernsteina. W 1980 r. otrzymał stypendium Instytutu Literackiego w Paryżu. W 1989 wziął udział w uroczystym koncercie w Warszawie z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej; wystąpili: Leonard Bernstein, Barbara Hendricks, Hermann Prey, Liv Ullmann; koncert transmitowało wiele światowych stacji telewizyjnych.
W 1991 otrzymał prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych „Orfeusz" za prawykonanie Koncertu Fortepianowego Stefana Kisielewskiego. W dorobku fonograficznym Drewnowskiego znajdują się między innymi sonaty Domenico Scarlattiego, koncerty fortepianowe Carla Marii von Webera, koncerty fortepianowe F. Chopina w wersji kameralnej, II Koncert Fortepianowy Aleksandra Tansmana, IV Symfonia Karola Szymanowskiego. Nagrań płytowych dokonał m.in dla wytwórni: Polskie Nagrania, Tonpress, DUX, Harmusica Geneve, Régie Musicale, NVC Arts w Londynie. Pianista wystąpił w roli Chopina w filmie Krzysztofa Zanussiego Koncert Chopina. Jest także współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej Oczarowanie Fryderyka.
Obecnie stale koncertuje, prowadzi kursy mistrzowskie i pracuje nad dokończeniem nagrań na płyty CD dzieł wszystkich Fryderyka Chopina.

sala widowiskowa MDK Rawa Mazowiecka 96-200
EventScheduled OfflineEventAttendanceMode